CARDIGAN
Classe Vétéran Mâles
1er EXC VCAC: Cool Breezer For Jazenta Gaucho
(Blonidie’s Noble Man / Tytania - Lisikra Controversia)
Prod: J.D. Gzowaccy Poland – Prop.Dariusz Gzowacki
2è EXC RVCAC: Blondie’s Grand Slam
(Larchmonts Auspicious / Cool Blonde Gaucho)
Prod: Lismoller Nielsen Denmark – Prop: Camillaoggurli Nielsen & Lismoller Nielsen
3è TB: Pawcific Signed Sealed Delivered
(Wynrik Drum Major / Pawcific Merry Miss Carey)
Prod: Emily and Kathy Fish - Prop: Sascha Alexandra Bonde Henriksen
4è TB: Joy Transfer Ingram
(Gowerston Graduate / Joy Transfer Blue Glenys)
Prod: Susanne & Gerhard Mahler - Prop: Hanna Kober
Classe Puppy Mâles
1er TP: Keksband Minding The Blues
(Cheysuli’s Tri To Remember / Asterland Blue Rhapsody)
Prod: Svetlana Masyagina - Prop: Nelly Lin
Classe Jeune Mâles
1er EXC JCAC BOS: Waggerland Texas Two Step
(Yasashiikuma Dragon Defender / Waggerland Drop Dead Gorgeous)
Prod: Rachel Dijkhorst-Noij - Prop: Rachel Dijkhorst-Noij & Wilma V.D. Weerdt
2è RJCAC: Sunhill Garden´S Edan Hammersmith
(Clovertrails I Walk The Line / Sundial Garden´S Agatha Christie)
Prod: Beate Steinz - Prop: Sarah Hoppe
3è EXC: Inkaras Gyvates Asara
(Glynaeron Gworon Glas / Zalvija Gyvates Asara)
Prod: Livija Zizevske - Prop: Елена Куценко
4è EXC: Zhacardi Efim
(Pluperfect Merrymoon Pathfinder / Yasashiikuma Do A Good Turn)
Prod & Prop: A. Zhludova Korolev
EXC Dom Corgi Indiana Jones
(Big-Wood’s Ken On Kultaa / Uralochka Ot Seryh Psov)
Prod & Prop: Tatiana Falimonova
TB: Faarup Topper
(Brynlluan Coch Yn Syml / Faarup Quinnie)
Prod & Prop: Erik & Ilse Faarup
TB: Joy Transfer Quicksilver
(Hope On California Caleb / Joy Transfer Myfanwy)
Prod & Prop: Susanne U. Gerhard Mahler
Classe Intermédiaire Mâles
1er EXC VDH-CAC: Ingermanlandija Verner Herzog
(Elfborg Dukat / Ingermanlandija Talisman Na Udachu)
Prod: E. Chepurova - Prop: Ekaterina Kartashova
2è EXC RVDH-CAC: Big-Wood’s Flash Sentry
(Kilvroch Pontus / Big-Wood’s Triumph Renown)
Prod: Johanna Flinck - Prop: Rachel Dijkhorst-Noij
3è EXC: Zonenvelt Tuan
(Waggerland On The Spot / Ingermanladia Oriana)
Prod: Anzhelika Popova - Prop: Ruslan Mukhametshin & Irina Maiantseva
4è EXC: Roshal Shoner Yung
(Kilvroch Y Ddraig Goch / Friend Finder Flora)
Prod: Екатерина Шкултетская - Prop: Юрий Сорока
Classe Champion Mâles
1er EXC CAC VDH-CAC CACIB: Telltail King’s Ransom
(Pecan Valley Black Friday / Ch Telltail Naughty Paws)
Prod: Paula O’donnell - Prop: Lisa Croft-Elliott & Robert Harlow & Paula Odonnell
2è EXC RVDSH-CAC RCACIB: Waggerland On The Spot
(Yasashiikuma Dragon Defender / Floatin’ Helen Heilin)
Prod: Rachel Dijkhorst-Noij - Prop: Анна Андреева
3è EXC: Blondie’s Next Generation Blondies
(Gowerston Jazz Singer For Pemcarder / Blondie’s That’s My Girl)
Prod: Kim Vigso Nielsen & Lis Moller Nielsen - Prop: Olga Shuvalova & Olga Shilova
4è EXC: Pluperfect Merrymoon Pathfinder
(Pluperfect Merrymoon Proper Bloke / Puddleduck Merrymoon Here’s Lookin At Ya Kid)
Prod: Jonathan Kimes & Barbara Hoffman - Prop: A. Zhludova
EXC: Alistair Arrowhead Kiss & Corgi
(Cool Breezer For Jazenta Gaucho / Rusty Gaucho)
Prod: Monika Popiozecki - Prop: Dariusz Gzowacki
EXC: Anderl Vom Holledauer Bockerl
(Rubad-Harrow Brython / Ophelia Zur Emsfahre)
Prod & Prop: Luise Pfalzgraf
EXC: Brynlluan Coch Yn Syml
(Tamlin King George The First / Brynlluan Anwen)
Prod: John & Huw Essenhigh & Bishop Llanelli - Prop: Erik & Ilse Faarup
EXC: Carddicted Made In Sweden
(Carddicted Journeyman / Cardigarden’s Janice Jolly Up)
Prod: Malin Eriksson - Prop: Juliana Maximovskikh & Marina Farshatova
EXC: Hanlon’s Star Let Me Entertain You
(Dunes Not All Treasure Is Silver And Gold / Joyride Cymraeg Ci)
Prod & Prop: Joke Janssen
EXC: Hope On California Caleb
(Ch. Hope On Encore / Ch. Hope On's Steely Dan)
Prod: Tom Korzelius - Prop: Annette Klarmann
EXC: Shepados Hercule Poirot
(All Trade Rollercoaster / Shepados Fa Li)
Prod: Nina Ramberg Norway - Prop: Tatiana Falimonova
TB: Waggerland Queue Behind Me
(Dragon Defender / Waggerland Just Jackie)
Prod: Rachel Dijkhorst-Noij - Prop: Angelika Ludwig
Classe Ouverte Mâles
1er EXC VDH-CAC: Easy Rider Dummles
(Phi-Vestavia I’m Burnie - Mr. Burnie / Call Me Cherry Dummles)
Prod: Aneta Pietrzak - Prop: Aneta Pietrzak
2è EXC RVDH-CAC: Aasteds Always Add Bubbly Blue
(Trafox Blue Of Diamonds / Aasteds Merry Marimekko)
Prod: Tina Aasted Frederiksen - Prop: Malene Jolver
3è EXC: Sunhill Garden,S Cullinan Clach
(Marrow By Design / Sunhill Garden,S Agatha Christie)
Prod: Beate Steinz - Prop: Sonja Stein-Schomburg
4è EXC: Hanlon’s Star Something About You
(Hanlon’s Star Let Me Entertain You / Ironmaiden Cymraeg Ci)
Prod & Prop: Joke Janssen
EXC: Hova Bonde’s Inspector Lewis
(Pawcific Signed Sealed Delivered / Hova Bonde’s Froken Marple)
Prod: Sascha A. Bonde-Henriksen - Prop: Birgitte Petersen
EXC: Joy Transfer Melwyn
(Ch. Rarebit Blackjack Boyd / Ch. Joy Transfer Blue Glenys)
Prod: Susanne U. Gerhard Mahler - Prop: Dr. Ann-Ly Peissner
TB: Bentley Von Vishenhoff
(Corgi Na Volge Arus / Cardiganium Venoza Virlatsiya)
Prod: Tatiana Vishnevskaya - Prop: Anna Dulina
TB: Big Brother Z Jurajskiego
(Fest Axel / Bromba Liesie Pysie)
Prod: Magdalena Janiec - Prop: Romina Cabalo
TB: Corgihuset Ivanhoe
(Mosegarden´S Immigrant Of Sacha / Corgihuset Coco)
Prod: Thorkild Villadsen - Prop: Kirsten Simonsen
TB: Foxhouse Aragon
(Anderl Vom Holledauer Bockerl / Ivory From The Wonderful Oz)
Prod: Martina Fuchs - Prop: Beate Zeller
TB: Hopcyn Red Boy Of Saint Hilaire’s Park
(Tamlin King George The First / Daily Morning News Of Saint Hilaire’s Park)
Prod: Maurice Boulon - Prop: Nelly Bourgeois & Pascal Bourgeois
B: Joy Transfer Oracle Of Orville
(Joy Transfer Melwyn In Blue / Guinever´S Joy Inis-Hir)
Prod: Susanne & Gerhard Mahler - Prop: Hanna Kober
S: Mosegarden’s Vision Of Halo
(Bruunshab Loke / Mosegarden’s Silver Show Girl)
Prod: Laila Espersen - Prop: Sabrina Rosenwanger
Classe Vétéran Femelles
1er EXC VCAC Best Vétéran BOB: Floatin’ Helen Heilin
(Dragonpatch Big Papa Foster / Floatin’ Farah Faraday)
Prod: Phil Bitter - Prop: Rachel Dijkhorst-Noij
Classe Puppy Femelles
1er TP: Felangry Bonna Venia Vestra
(Corgi Na Volge Zenit Forsvarer / Dannidaks Filberta Zhade)
Prod: Юрий Сорока Москва - Prop: Юрий Сорока & Контанистова
2è TP: Sunhill Garden´S Fanny The Marvellous Enchantress
(Clovertrails I Walk The Line / Killinworth Red Classic Camilla)
Prod: Beate Steinz - Prop: Lena Hoppe
3è TP: Sheep Crook Bryenna
(Ch. Joy Transfer Ingram / Faarup Linett)
Prod & Prop: Dr. Ann-Ly Peissner
Classe Jeune Femelles
1er EXC JCAC Best Jeune: Dannidaks Plantagenet Matilda
(Blondie’s Next Generation Blondies / Dannidaks Fiona Marvel)
Prod: M.S. Vychugzhanina - Prop: Liubov Fedorova
2è EXC RJCAC: Carddicted Qwerty
(Waggerland Keep Smiling / Carddicted Just Watch Me)
Prod: Malin Eriksson - Prop: Kajsa Brammas
3è EXC: Waggerland Totally Awesome
(Yasashiikuma Dragon Defender / Waggelend Drop Dead Gorgeous)
Prod: Rachel Dijkhorst-Noij - Prop: Rachel Dijkhorst-Noij & Christel Danhof
4è EXC: Dom El’fov Radost Nasha
(Clovertrails Wise And Wonderfull / Dom El’fov Ruta)
Prod: Igor Fedotov - Prop: Natalia Nikitina
EXC: Dom Corgi Limited Edition
(Corgi Na Volge Villem Zonnesstraal / Dom Corgi Briallen)
Prod: Tatiana Falimonova - Prop: Nadezhda Pichugin
EXC: Grand Naboo Dummles
(Telltail King’s Ransom / Call Me Cherry Dummles)
Prod & Prop: Aneta Pietrzak
EXC: Omerta Gaucho
(Cool Breezer For Jazenta Gaucho / Royal Red Rabbit)
Prod & Prop: Ring Beata
EXC: Ormai Irima
(Imme’s The Big Gun / Jitterbug Cymraed Ci)
Prod: A.I. Mutsenek - Prop: Natalia Shilenko
EXC: Qwaynt’s Miss Miss Q
(Angharad’s Quaint Red Flyer / Qwaynt’s Chickadee Of White Raven)
Prod: Jean Runge - Prop: Tatiana Falimonova
EXC: Thornings Ella
(Manhattan Cymraeg Ci / Filofany Sexappeal Gaucho)
Prod: Camillaoggurli Nielsen - Prop: Camillaoggurli Nielsen & Kenneth Haubro Christensen
TB: Honey Bee Kasmir Moravia
(All Trade Easy Money / Aimy Kasmir Moravia)
Prod: Jitka Kasparova - Prop: Regina Heil
TB: Dom Corgi Jigsaw Pazzle
(Govannon’s Glimpse Of Paradise / Aethwy Faith)
Prod: Tatiana Falimonova - Prop: Margarita Fusiash & Tatiana Falimonova
TB: Dom Corgi Jolly Pumpkin
(Govannon’s Glimpse Of Paradise / Aethwy Faith)
Prod: Tatyana Falimonova - Prop: Elena Mogiley
Classe Intermédiaire Femelles
1er EXC CAC VDH-CAC CACIB: Zhacardi Gilala
(Pluperfect Merrymoon Pathfinder / Waggerland Miss Montreal)
Prod & Prop: A. Zhludova
2è EXC RVDH-CAC: Legendary Big Star Mouse Gaucho
Alistair Arrowhead Kiss&Corgi (Fci) / Mattea Gaucho)
Prod & Prop: Ring Beata
3è EXC: Corgihuset Julie
(Hova Bonde’s Elvis Cole / Corgihuset Elina)
Prod: Thorkild Helsoe Villadsen - Prop: Karin Klemmensen & Thorkild Helsoe Villadsen & Karin Klemmensen
4è EXC: Twinan Lotus Goes To Pi-Et-Ra
(Twinan Guilty As Sinn / Pi-Et-Ra Borntobe Rumba For Twinan Of Trefilio)
Prod: Tracy Irving - Prop: Alexandra & Sandor Trefan-Torok
EXC: Apriori Vip Shadow With No Light
(Zefyras Gyvates Asara / Ingermanlandija Skarlett)
Prod & Prop: Elena Orlova
EXC: White Raven Incider Trading For Dummles
(All Trade Dr Who / White Raven Billie Holiday)
Prod: White Raven Knl - Prop: Aneta Pietrzak
Classe Champion Femelles
1er EXC VDH-CAC: Waggerland Just Jackie
(Dragonpatch Big Papa Foster / Waggerland Covergirl)
Prod & Prop: Rachel Dijkhorst-Noij
2è EXC RVDH-CAC: Uralochka Ot Seryh Psov
(Zamok Svyatogo Angela Dimon / Vereskovy Med Atalanta
Prod: Zlata Serdityh Russia Prop: Tatiana Falimonova RUS
3è EXC: Prada Z Domu Polanki
(Phi-Vestavia I’m Burnie-Mr. Burnie / Filofany Sunrise)
Prod: Anna Pol - Prop: Luise Pfalzgraf
4è EXC: Guinever’s Joy Inis-Hir
(Ch. Pecan Valley Touch Of Darkness / Ch. Guinever’s Joy Furlan City)
Prod: Evelyne Robinot - Prop: Susanne U.Gerhard Mahler
EXC: Bessi
(Trafox Blue Of Diamonds / Athena)
Prod: Jane Kynde Frederiksen - Prop: Flemming Hintze Thisted & Pernille Slavensky
EXC: Waggerland Quite Sexy
(Ysashiikuma Dragon Defender / Waggerland Just Jackie)
Prod: R. Dijkhorst-Noij - Prop: R. Wolgem
TB: Corgi Na Volge Irida Igrushechka
(Clovertrails Wise And Wonderfull / Marrow Beauty Secret)
Prod: Marina Farshatova - Prop: Marina Shevalye
B: Rusty Gaucho
(Rhys Sunday With George / Jasnie Pani Jagiellonka Gaucho)
Prod: Dariusz Głowacki - Prop: Monika Popiolek
Classe Ouverte Femelles
1er EXC VDH-CAC RCACIB: Uszaki Jeepers Creepers
(Uszaki Big Beat / Uszaki Virgo Vestalis)
Prod & Prop: Magdalena Zalewska
2è EXC RVDH-CAC: Waggerland Otazu
(Yasashiikuma Dragon Defender / Floatin Helen Heilin)
Prod: Rachel Dijkhorst-Noij - Prop: Rachel Dijkhorst-Noij & F.D. Roncancio
3è EXC: Astersland Unique Promises
(All Trade Hotdog / Trafox Rebel Queen)
Prod: Astrid Lundava Hanila - Prop: Astrid Lundava & Katlin Kull
4è EXC: Black Lady Z Irexu
(Georgeos George Controversia / Brawos Bis Dzierlatka Lisiura)
Prod: Fuglevičova Marta - Prop: Novakova Soňa
TB: Baccara Rose Vom Holledauer Bockerl
(Pawcific Signed Sealed Delivered / Prada Z Domu Polanki)
Prod & Prop: Luise Pfalzgraf
TB: Amber Wild Flame Kiss & Corgi
(Cool Breezer For Jazenta Gaucho / Rusty Gaucho)
Prod & Prop: Monika Popiolek
EXC: Joy Transfer Our Blue Sally
(Joy Transfer Melwyn In Blue / Guinever’s Joy Inis-Hir)
Prod & Prop: Susanne U. Gerhard Mahler
TB: Hummelviksgardens Royal Romance
(All Trade Easy Money / Gusigan’s Snoengel)
Prod: Carina Sundberg - Prop: Jocelyne Thomas
TB: Wonderland Damascene Plum
(Ch Coedwig’s Timber / Coedwig’s Plum Kinda Wonderful)
Prod: Cindy Forbes - Prop: Martina Fuchs
B: Hashfan Skylight
(Faarup Wictor / Laerkegarden’s Queen)
Prod: Marianne Jensen Denmark - Prop: Nelly Bourgeois & Pascal Bourgeois
Lot d’Elevage
1er Gaucho
Prop: Gzowacki Dariusz
Cool Breezer For Jazenta Gaucho, Omerta Gaucho, Legendary Big Star Mouse Gaucho, Rusty Gaucho
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
PEMBROKE
Classe Vétéran Mâles
1er EXC Best Vétéran, VCAC: Andvol Pinkerton
(Ermyn Cranberry Frost / Andvol Koroleva Margo)
Prod: Marina Volkova & Mikhail Andriyanov - Prop: Olga Shuvalova
2è EXC RVCAC: Zodia’s Leo
(Phrostmade’s Karl Lagerfeld / Puksipuun Made For Zodias)
Prod: Agneta Jonsson - Prop: Monika Johansson
Classe Puppy Mâles
1er TP: Mastermind Rudens Legendos
(Merthyr Wanda-Do The Haka / Je-Suis-Kylie-Minogue Des Contamines)
Prod & Prop: Ramute Masiokaite
2è TP: Siggen’s Great Gatsby
(Andvol Mercury / Siggen’s Spring Fling)
Prod: Rita Tilley Wilberg - Prop: Rita Tilley Wilberg
3è TP: Sunshadow Chester Rows
(Merthyr Wanda Say Halo Halo / Siggen’s Sweet Sensation)
Prod: A B Santos Iii - Prop: Manisha Wimalasekere
4è TP: Non Fregartene Degli Altri Del Buffardello (Gandalf)
(Bob Marley / Fantaghiro Hope Of The Future Del Buffardello)
Prod: Elena Pieroni Siena - Prop: Fiora Rosati
TP: Andvol Shubert
(Andvol Zherar / Andvol Murakami)
Prod: Marina Volkova - Prop: Olga Shuvalova
TP: Leitis Sanniva Jupiter Ascending
(Jushua Prince Iz Doma Infanty / Style Life Walaquenta)
Prod: Natalia Yessipova - Prop: Nadezhda Kulagina
P: Daredevil`S Macho Kiwi King From Staken
(Ch. Greenwoods Secret Agent Ii / Jgh.Ch. Daredevil`S Holy Moly From Staken)
Prod: Danny Reinkehr - Prop: Nancy Leetz-Rosenbohm
Classe Jeune Mâles
1er EXC JCAC: Siggen’s Domino
(Siggen’s Zeppelin / Siggen’s Queen Of Spades)
Prod & Prop: Rita Tilley Wilberg
2è EXC RJCAC: Born To Be Your Brownie Biscotti
(Born To Be Your Spartacus Di Pi-Et-Ra / Twinan Colour Me Red)
Prod: Alexandra - Sandor Trefan-Torok - Prop: Magdalena-Simon Hiltbrunner-Boss
3è EXC: Wallfugh Let It Be Me
(Nireno Xman Xtra Special / Wallfugh Ignition To Nireno Heart)
Prod & Prop: Vittoria Valsecchi
4è EXC: Archibald Frensis Lezhek
(Laif Spring Rainbow Shine / Alura - Takira Von Takira Land)
Prod: E.V. Lezhnina Harkovskaya - Prop: Julia Petrakova
EXC: Tamino Vom Moosacher
(Brandy Vom Moosacher / Cinderella Vom Moosacher)
Prod: Hans Ulrich U. Stephanie Haberli U. Koch - Prop: Petra U. Anton Schultheis
TB: Andvol Maestro
(Happy Fella / Andvol Dolce Vita)
Prod: M.& M. Andrianov&Volkova - Prop: N.A. Chepikov
TB: Born To Be Your Hemingway
(Hazelmere Mitch A Match / Born To Be Your Marilyn Monroe)
Prod: Alexandra Trefan-Torok - Prop: Alexandra & Sandor Trefan-Torok & Sandor Trefan
TB: Linnvud Metal Heart
(Hazelmere Bound For Glory / Dourin’s Funny Girl Pem)
Prod: Alina Semenova - Prop: Olga Lisyutina
TB: Samson Iz Doma Vengre
(Aethwy Piano Man / Twinan Ticket To Vengre)
Prod: Yana Vengre-Vengerova -Prop: Elena Lepeshkina
Classe Intermédiaire Mâles
1er EXC VDH-CAC: Volar’s Mercedes Cheetahs
(Daff Joyce Of Golden Kylin Kennel / Le Shang Volar Pn Girl)
Prod: Liang Li Xiao - Prop: Chengcheng Zhou
2è EXC RVDH-CAC: Alfawish Kris
(Haywires Beyond The Sea / Alfawish Frosya)
Prod: Elena Yurasova - Prop: Olga Panteleeva
3è EXC: Leitis Sanniva Yet Another Dream
(Hillberry Love Ambassador / Style Life Walaquenta)
Prod & Prop: Natalya Yessipova
4è TB: One And Only Haus Wityk
(Ilen Dream Invincible Boy / Elisavetta Haus Wityk)
Prod: Igor Wityk - Prop: Paulina Przybysz
Classe Champion Mâles
1er EXC VDH-CAC RCACIB: Andvol Marshal
(Ch Salveniksail Away / Ch Siggen’s Quality Black Pearl)
Prod: Marina Volkova - Prop: Rita Tilley Wilberg
2è EXC RVDH-CAC: Andvol Mercury
(Kinsale Star Treat / Andvol Nina Ricci)
Prod: Marina Volkova - Prop: Raisa Sidorenko & Marina Volkova
3è EXC: Ormai Arakhis
(Andvol Mercury / Siggen’s Quality Black Pearl)
Prod: A.I. Mutsenek - Prop: Natalia Shilenko
4è EXC: Andvol Paco Rabbane
(Woodhenge Star Legacy / Andvol Hi-Fi)
Prod: Marina Volkova - Prop: Yulia Sulakova
EXC: Born To Be Your Spartacus Di Pi-Et-Ra
(Welsh Kings Let Them Talk About Me / Ch. Born To Be Your Cassiopeia With Pi-Et-Ra)
Prod: Alexandra Trefan-Torok - Prop: Alexandra Trefan-Torok & Sandor Trefan
EXC: Fine Del Mondo 2012 Del Buffardello
(Welsh Kings Let Them Wish Me / Filastroccacinderella)
Prod & Prop: Pieroni Elena
EXC: Lawrence Of Arabia Des Contamines
(Dragonjoy Sonny Corleone / Gwyneth Paltrow Des Contamines)
Prod: Elisabeth/Catherine Camboni /Malagre - Prop: Christine Merens
EXC: Mr.Moonlight Haus Wityk
(Saphina Pastoral Symphony / Elizavetta Haus Wityk)
Prod & Prop: Aleksandra Kotova
EXC: Nireno Xman Xtra Special
(Double G’s Anakin Skywalker / Nireno Live And Let Fly)
Prod: Caron McGregor - Prop: Vittoria Valsecchi & Caron McGregor
EXC: Orden Keltov Chelsea Royal Cadwalader
(Saphina Pastoral Symphony / Pemcader Bring On Cyzarine)
Prod: Tetyana Gavriuk - Prop: Ausra Murmokiene
EXC: Style Life Rock-N-Roll
(Caamora Saddle Lane Remy Martin / Style Life Celestial Star)
Prod: A. V. Kuznetsova - Prop: Daria Razina
TB: Andvol Tsesarevich
(Hum’nbird Jesse Stone / Rua Soleil Only You On The Top)
Prod: Marina Volkova - Prop: Olga Shuvalova
Classe Ouverte Mâles
1er EXC CAC VDH-CAC CACIB BOS: Wallfugh Ink To Nireno Picture
(Repro Champ Beaudy / Nireno Charme Bracelet)
Prod & Prop: Vittoria Valsecchi
2è EXC RVDH-CAC: Pemcader High Flyer
(Nebriowa Skiddadle - Pemcader Bobbi Sox)
Prod: Kevin Dover - Prop: Esther Ferrari
3è EXC: Andvol Marreakesh
(Salvenik Sail Away / Siggen’s Quality Black Pearl)
Prod: Andriyanov Volkova - Prop: Victor Malzoni
4è EXC: Nireno Rascal
(Nireno Sirius Dogstar / Nireno Nancy Bird Walton)
Prod: C L Mcgregor - Prop: Kenichi Kojima
EXC: Almoneira Burberry The Queen’s Knight
(Hazelmere Mitch A Match / Andvol Roxana)
Prod & Prop: Csaba Peterfi
EXC: Aristotle’s Masterpiece
(Donaway’s Orange Pop / L’angelica Goya At Corgilandia)
Prod: Vesna Razem-Kabic - Prop: Andrej Klemencic & Vesna Razem-Kabic
EXC: Clark Yasmin Quessant
(Otreks What Dreams Are Made Of - Annwn´s Yasmina Higu)
Prod & Prop: Zvonar Antonin
EXC: Daredevil’s Hunting For Compliments From Staken
(Sandfox Eweknow Eclipse Of The Heart / Haywire´S Hot´N Freaky)
Prod & Prop: Danny Reinkehr
EXC: Il Fantasma Dell’opera Del Buffardello
(Dragonjoy New Idol / Filastroccacinderella)
Prod & Prop: Pieroni Elena
EXC: Leitis Sanniva Vermont
(Style Life Exlibris / Dilis Niya Sill’marill’ionn Sidregon)
Prod: Natalie Yessipova - Prop: Nadezhda Kulagina
EXC: Major Point Bron-Yr-Aur
(Salvenik Sail Away / Aethwy Dzhussi Frut)
Prod: N. A. Mayorova - Prop: Daria Razina
TB: Mini Cooper Famiglia Della Regina
(Dragonjoy Ultra Sonic / Qq-Rydza Dellbenq (Fci))
Prod & Prop: Deles-Bartosz Agnieszka
TB: Le Petit Prince De La Caverne Des Anges
(Annwn’s Willy Wonka / Fanny Ardant De La Caverne Des Anges)
Prod & Prop: Jocelyne Thomas
Classe Vétéran Femelles
1er EXC VCAC: Filastroccacinderella
(Dragonjoy Fall From A Star / Memole Di Cambiano)
Prod & Prop: Pieroni Elena
2è EXC RVCAC: Berljon Unreal Beauty
(Dragonjoy Fall From A Star / Warrenhouse Fair Lady)
Prod: Guido Perosino - Prop: Natalia Romanova
3è EXC: Astersland Ooh I Like It
(Sacaron Quicksilver / Astersland Red Princess)
Prod: Astrid Lundava - Prop: Astrid Lundava & Katlin Kull
Classe Puppy Femelles
1er TP: Andvol Shade
(Andvol Zherar / Andvol Murakami)
Prod: M.&M. Andrianov& Volkova - Prop: M.V. Volkova
2è TP: Nireno Bluegrass Of Kippen
(Milkywey’s Born In The Usa / Nireno Roll In Clover)
Prod & Prop: Caron Mcgregor
3è TP: Academia Canis Whisper
(Merthyr Wanda An Innocent Man / Sandfox Hillberry Azale)
Prod & Prop: Łukasz Hartabus
4è TP: Born To Be Your Cindy Crawford
(Ginger Elf Yahont / Born To Be Your Coco Chanel)
Prod & Prop: Alexandra & Sandor Trefan-Torok
TP: Nouveau Real Foulard Del Buffardello
(Bobmarley / Fantaghiro’ Hope Of The Future Del Buffardello)
Prod: Elena Pieroni - Prop: Federica Cardinali
Classe Jeune Femelles
1er EXC JCAC: Yanstuk De Monpansie
(Dragonjoy Sky Warrior / Laif Spring Amaizin Star For Yanshtuk)
Prod: M. Yankauskaite - Prop: Elena Orlova
2è EXC RJCAC: Real Rosenfinch From Valhalos Sargas
(Fairykist Brynlea Ex Parte / Heart Of Nireno At Valhalos Sargas)
Prod: Kristina Kazlauskaite-Greseviciene - Prop: Oksana Bychikhina
3è EXC: Mistycor Secret Look For Daredevil´S
(Greenwoods Secret Agent 11 / Dwynella Gimme That Look)
Prod: O.E. Rondik - Prop: Danny Reinkehr
4è EXC: Pemslife Just A Dream
(Pemcader High Flyer / Only Me Of Pennies From Heaven)
Prod & Prop: Esther Ferrari
EXC: All Over Born To Be Magic Pembroke
(Hazelmere Mitch A Match / Astersland Worth The Wait)
Prod: Daniela Radu - Prop: Alexandra & Sandor Trefan-Torok
EXC: Andvol Ezhevika
(Hazelmere Bound For Glory / Andvol Chanel Coco)
Prod: M.&M. Andrianov&Volkova - Prop: T.V. Frolova
EXC: Gift Elves Alstremeriya
(Laif Spring Happiness And Joy / Zolotaya Kapelka Z Piashchotnai Zorki)
Prod: Natalia Nechaeva - Prop: Tamara Nikitinskikh
EXC: Hailait`S Navarra
(Bojojamile Been Worth The Wait / Hailait`S Vanda)
Prod: Natal`Ya Shvedova Moskva Prop: Anna Klenova
EXC: Hailait’s Nairobi
(Bojojamile Been Worth The Wait / Hailait’s Vanda)
Prod: Natalia Shvedova - Prop: Ekaterina Surkova
EXC: Miri Mawr
(Harry Performer / Carmarthen Carol)
Prod: G L Howells - Prop: Malgorzata Wisniewska
EXC: Queen Of Diamonds Aka Camilla Pems Passion
(Ermyn Snowy Morning / Wharryntons Northern Flyte)
Prod: Giorgio Bandiziol - Prop: Monica Cantarutti
TB: Andvol Lirika
(Mistycor Overtime Jerminal Misty / Andvol Skarlet O’hara)
Prod: Marina Vokova - Prop: Renate Dittgen
TB: Andvol Malinka
(Happy Fella / Andvol Dolce Vita)
Prod: Marina Volkova - Prop: Astrid Acht
TB: Noble Baguette Penny
(Konvaljens Grandioso / Cymar´S X-Mas Glamour)
Prod: Tommy Lake - Prop: Andrea Bobeck
TB: Pemslife Joyful Expectation
(Pemcader High Flyer / Only Me Of Pennies From Heaven)
Prod: Esther Ferrari - Prop: Dorthe Mathiasen Rehder
TB: Siggen’s Carly
(Andvol Mercury / Siggen’s Queen Of Diamonds)
Prod: Rita/ Leif-Herman/Julie Wilberg - Prop: Hanne Rohmann
Classe Intermédiaire Femelles
1er EXC VDH-CAC: Mistycor Bleyz Of Glori
(Mistycor Diamond Ever Bright / Mistycor Coral Mascot)
Prod: Oktyabrina Rondik - Prop: Valeria Kolesov
2è EXC RVDH-CAC: Siyanie Zvezd Letitsiya
(Aelite Dorian Grey / Art Felicity Nataniella De Fler)
Prod: E.V. Yarosh - Prop: Natalya Vetoshkina
3è EXC: Ann Yasmina Accross The Dessert
(Vuedor Sky Rocket / Berenika Quessant)
Prod: Hanakova Barbora - Prop: Bila Lenka
4è EXC: Andvol Yasna Liberta
(Craigycor Lightening Bolt / Andvol Monro (N/B))
Prod: M.&M.A. Andrianov&Volkova - Prop: M.A. Volkova
EXC: Born To Be Your Moonlight Shadow
(Hazelmere Mitch A Match / Born To Be Your Coco Chanel)
Prod & Prop: Alexandra & Sandor Trefan-Torok
EXC: Dorogoe Udovolstvie Lily Martini
(Andvol Mercury (N/B) / Dorogoe Udovolstvie Fondue Au Chocolat)
Prod: T Kameko - Prop: Marina Kupina
EXC: Andvol Cherchez La Famme
(Hum’nbird Jesse Stone / Anastasiya O’r Tirroedo Isel)
Prod: M.&M.A. Andrianov&Volkova - Prop: M.A. Volkova
EXC: Ravinel The Twinkling Star
(Pinemeade War Party / Ravinel Clair De Lune)
Prod: Erin Moore - Prop: Dalia Gurauskaite & Moore
TB: Afrodita Beauty
(Kevin Pems Passion / Creslow Song To The Moon)
Prod: Ruben Peniche - Prop: Andrej Klemencic
TB: Dari Von Kirchhellen
(Kenoby Starwalker / Dourin’s Ivory Pem)
Prod: Johannes Luger - Prop: Emily Krause
Classe Champion Femelles
1er EXC CAC CDH-CAC CACIB BOB: Siggen’s Queen Of Spades
(Ch Andvol Ya Tvoy Kumir / Ch Siggen’s Hazel)
Prod & Prop: Rita Tilley Wilberg
2è EXC RVDH-CAC RCACIB: Andvol Ivolga
(Twinan Gold Sovereign / Andvol Princessa Uelskaya)
Prod & Prop: Marina Volkova
3è EXC: Pemslife Great Expectations
(Ch.Pemcader Liht My Fire / Ch.Pemslife Bewitched By Magic)
Prod & Prop: Esther Ferrari
4è EXC: Andvol Klementina
(Dwynella Rough ’N’ Rowdy / Andvol Navka)
Prod: Marina Volkova - Prop: Olga Savko
EXC: Aethwy Anya (N/B)
(Dragonjoy Some Bunny To Love / Otreks Dancing Queen At Aethwy)
Prod: A. Khvatov - Prop: Dmitry Prokopenko
EXC: Alana Balt Empress Of Dreams
(Academia Canis Placido Domingo / Alana Balt Assia Ahat)
Prod: Natalia Chmereva - Prop: Irina Eresko
EXC: Andvol Meri Poppins
(Andvol Zoloto Makkeny (N/B) Andvol Lanfren-Lanfran)
Prod: M. Volkova - Prop: N.S. Nedoseeva
EXC: Bojojamile Behand The News
(Ch Bojojamile Bean Serious / Ch Bojojamile Behins Closed Doors)
Prod: Valerie Joan Hutton - Prop: RitaTilley Wilberg
EXC: Born To Be Your Coco Chanel
(Welsh Kings Let Them Talk About Me Ch. Born To Be Your Cassiopeia With Pi-Et-Ra)
Prod & Prop: Alexandra & Sandor Trefan-Torok
EXC: Cuuchin Dusty Springfield
(Cuuchin Robert Redford / Cuuchin Love That Design)
Prod: Joyce Wheeler - Prop: Monika Johansson
EXC: Louise Brooks Des Contamines
(Dragonjoy Sonny Corleone / Gwyneth Paltrow Des Contamines)
Prod: Elisabeth Camboni - Prop: Astrid Lundava
TB: Bonanza Gaucho Metabox Bis
(Elmsmere Extra Special / Arien Cartusia Corun)
Prod: Jaroslaw Grochulski - Prop: Monika Popiolek
Classe Ouverte Femelles
1er EXC VDH-CAC: Andvol Kasablanka
(Dwinella Rough ’ N ’ Rowdy / Andvol Navka)
Prod: M.&M.A. Andrianov&Volkova - Prop: M.A. Volkova
2è EXC RVDH-CAC: Je-Suis-Kylie-Minogue Des Contamines
(Dwynella Rough’n’rowdy / Gwyneth Paltrow Des Conatmines)
Prod: Mmes Camboni-Malagré - Prop: Ramute Masiokaite
3è EXC: Pishanel Nikol
(Alfawish Sunny Spot Pishanel Izabelle)
Prod: Elena Zotova - Prop: Ekaterina Tauber
4è EXC: Marsala Saulės Kopa
(Beaudy / Dalija Saules Stars)
Prod: Milda Jačiunskytė - Prop: Ieva Klimašauskė & Milda Jačiunskytė
EXC: Foggy Froggie Sambatus
(Gwinedd At Doma Na Holme Pems Passions / Ginger Lemon Honey Tea Sambatus)
Prod: Deyneko K.M Zamlynskaya - Prop: Анастасия Бобченко & Андрей Семенчук
TB: Almoneira Balmoral Red Rose
(Hazelmere Mitch A Match / Andvol Roxana)
Prod & Prop: Csaba Peterfi
TB: Daredevil’s Go Gentle From Staken
(Greenwoods Secret Agent 11 / Haywire´S Hot´N Freaky)
Prod & Prop: Danny Reinkehr
Lot d’Elevage
1er: Andvol
Prop: Andrianov&Volkova M.&M.A.
Andvol Pinkerton, Andvol Maestro, Andvol Marshal Andvol Mercury , Andvol Tsesarevich, Andvol Ezhevika, Andvol Lirika, Andvol Malinka, Andvol Sangria, Andvol Cherchez La Famme, Andvol Yasna Liberta, Andvol Ivolga, Andvol Klementina, Andvol Meri Poppins, Andvol Kasablanka
2è: Born To Be
Prop: Trefan-Torok Alexandra
Born To Be Your Brownie Biscotti, Born To Be Your Hemingway, Born To Be Your Spartacus Di Pi-Et-Ra, Born To Be Your Moonlight Shadow, Born To Be Your Coco Chanel
Couple
1er: Andvol Marshal/Siggen’s Queen Of Spades
Prop: Wilberg Rita Tilley